Polerowanie betonu jest konieczne w przypadku chęci utrzymania wysokiego poziomu higieny eksploatowanych pomieszczeń. Zalety powierzchni pokrytych polimerami z pewnością szybko docenią nie tylko ich użytkownicy, ale także osoby sprzątające. Jakie są etapy polimeryzacji podłóg i w jaki sposób utrzymać później posadzkę w idealnym stanie?

Jak wygląda proces polerowania betonu?

Polerowanie betonu, to proces, który składa się z następujących etapów:

  • Przygotowanie powierzchni – odkurzenie lub zamiecenie podłogi, a następnie oczyszczanie mechaniczne i ręczne, którego celem jest zlikwidowanie zanieczyszczeń, starych plam olejowych i poprzedniej struktury polimerowej. Po usunięciu brudu, posadzkę należy umyć wodą, a później dokładnie wytrzeć i osuszyć za pomocą czystej ściereczki lub mopa.
  • Polimeryzacja - nałożenie struktury polimerowej, a najlepiej kilku warstw polimerów. Liczba powłok zależy od tego, jak bardzo posadzka jest chłonna i często użytkowana. Na obszarach mocno eksploatowanych warto nanieść warstwę dodatkową. Na tym etapie bardzo ważne jest kładzenie polimeru dopiero w momencie, gdy podłoga jest całkowicie sucha. Duże znaczenie ma też czas schnięcia powłoki, który zależy od temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, rodzaju użytego polimeru, chłonności posadzki, miejsca instalacji. Najczęściej wynosi ok. godziny.
  • Dodatkowo może być wykonane polerowanie, mające na celu utwardzenie i umocnienie wszystkich warstw polimeru.

Powierzchnie z polerowanego betonu cieszą oko estetycznym wyglądem przez wiele lat, pod warunkiem że są odpowiednio konserwowane i pielęgnowane. Aby posadzka prezentowała się elegancko, do jej czyszczenia należy używać wyłącznie profesjonalnych środków i właściwych technik sprzątania. Dobrze, jeśli wykorzystywane preparaty mają w swoim składzie takie same polimery jak te użyte w warstwie polimerowej.

Polimeryzacja podłóg może być wykonana m.in. na następujących powierzchniach: PCV, linoleum, kauczuk, marmoleum, tarkett. Koszt usługi zależy głównie od rodzaju i stanu posadzki, stopnia zużycia, liczby warstw polimerów, a także użytych środków chemicznych. Beton polerowany jest szczególnie polecany w instytucjach o dużym natężeniu ruchu, m.in. w szkołach, szpitalach, urzędach, fabrykach i firmach.

Zalety polerowanego betonu

  • Powłoka polimerowa chroni podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania.
  • Polimeryzacja podłóg podnosi walory estetyczne powierzchni, posadzka zyskuje mat lub połysk.
  • Podłogę szybciej się sprząta i jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, ponieważ cząsteczki brudu nie wnikają w wykładzinę. Zanieczyszczenia można usunąć zwykłym mopem, bez konieczności użycia mocnych środków chemicznych. Ważne, aby nie stosować tych samych ścierek, które używane są na innych powierzchniach.
  • Polimery wykazującą właściwości antypoślizgowe oraz antystatyczne (osadza się mniej kurzu i brudu).
  • Podłoga pokryta powłoką polimerową ma dłuższą żywotność.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z usług doświadczonych specjalistów.