Strona główna Blog >Przyczyny pęknięć posadzki

Przyczyny pęknięć posadzki

Pęknięcia posadzki mogą mieć różnego rodzaju źródła. Dziać się tak może za sprawą problemu natury fizycznej, chemicznej czy być po prostu skutkiem błędu. Istotne jest, aby naprawienie posadzki eliminowało ryzyko dalszych wykruszeń, a także, aby gładka płaszczyzna nawierzchni nadal mogła być równa. W dużej ilości sytuacji podejmowanie kroków naprawczych w tym zakresie występuje ze względu na poprawę walorów estetycznych. Jednak dzieje się tak w łagodnych przypadkach, w celu uniknięcia pogorszenia całej sytuacji.

Dlaczego pęka wylewka betonowa?

Pękająca posadzka nie oznacza, że podłoga będzie musiała zostać wymieniona. Wystarczy jedynie podjęcie pewnych napraw, aby uniknąć pogłębiania się problemu. Z czego jednak wynika ten problem? Odpowiedzi jest kilka.

Osiadanie podłoża

Niekontrolowane pęknięcia mogą wynikać z nieodpowiedniego przygotowania podłoża, które charakteryzują się różnymi parametrami nośności, a także zagęszczenia. Niezbędne jest, aby dokonać nacięcia i dyblowania w miejscu zmiany sztywności podłoża.

Spękanie fazy plastycznej

Dość krótkie, jednak równoległe spękania powstają stosunkowo wcześnie, gdyż w przeciągu pierwszej doby od wykonania posadzki betonowej. Przybierają one najczęściej wartości 2,5-7,5 cm głębokości. Niezwykle przydatne przy zapobieganiu ich powstawania jest wibrowanie, a także odpowiednia pielęgnacja. 

Skurcz

Skurcz betonu może pojawić się od kilku godzin do nawet kilku miesięcy od momentu wykonania. Istotne jest, aby przewidzieć, w którym miejscu niezbędne będzie nacięcie, aby wymusić pęknięcie betonu. Konstrukcja jest poddawana bardzo dużym naprężeniom skurczowymi, w związku z różnorodnymi warunkami otoczenia przekracza maksymalne wartości naprężeń rozciągających. Sposoby na eliminację tego problemu są liczne. Począwszy od zatopieniu w betonie materiału, który nie charakteryzuje się przyczepnością, a także nie chłonie wody. Wymusi to powstanie zarysowania w konkretnym miejscu.

Spękanie powierzchniowe

Rodzaj tego spękania ma charakterystyczny wygląd plastra miodu. Pojawia się najczęściej w produktach, które powstają przede wszystkim na utwardzonym na bazie kwarcu spoiwie cementowym. Dzieje się tak za sprawą skurczu górnej warstwy.

Paczenie się płyt betonowych

Rozwiązanie paczenia się płyt betonowych również może być przydatne przy procesie unikania niekontrolowanych pęknięć. Istnieje mało znany, jednak często pojawiający się problem podwijania się krawędzi płyt posadzkowych. Co ciekawe, może on wystąpić na przestrzeni już od kilkunastu godzin nawet do 2 lat.

Pęknięcia spowodowane ciężarem

Dość częstym powodem pęknięć na betonowych posadzkach są także pęknięcia związane z przekroczeniem dopuszczalnego obciążenia występującego na posadzce. 

Ruchy termiczne płyt

Powodem, dlaczego wylewka pęka, mogą być także ruchy termiczne płyt. Ten problem następuje jednak w większości na zewnątrz budynków. Jednak może on dotyczyć dużej różnic temperatur na powierzchniach zewnętrznych.

Podsumowanie

Wyjaśnione zostały główne powody tego, dlaczego posadzka pęka, jednak przy zmaganiu się z tego typu problemem zapraszamy do kontaktu, chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podejmiemy się naprawy.

 
Chcesz odmienić wygląd betonowej posadzki?


Zamów bezpłatną wycenę


Darmowa
prezentacja
5 lat
gwarancji

ZOBACZ TAKŻE