Strona główna Blog >Jak naprawić popękaną posadzkę betonową?

Jak naprawić popękaną posadzkę betonową?

W nowoczesnych pomieszczeniach powierzchnie z betonu stanowią ciekawą dekorację. Szczególnie aranżacje loftowe i minimalistyczne wnętrza stylizowane na stare fabryki pięknie prezentują się z odsłoniętymi konstrukcjami żelbetowych ścian i podłóg. Co zrobić, jeśli odsłonięta powierzchnia nie jest atrakcyjna i widać na niej ubytki? Jak naprawić pęknięcia posadzki? Podpowiadamy.

Działania doraźne miejscowe

Upadek ciężkiego przedmiotu, kubka ceramicznego czy metalowego narzędzia na podłogę może przynieść większe szkody, niż się pierwotnie wydawało. Pęknięcie w posadzce betonowej może nastąpić także pod wpływem zamarzania wilgoci, która wchłania się w beton. Jednak naprawa pęknięć posadzek betonowych występujących pojedynczo nie jest wielkim problemem. Będziesz potrzebował do tego specjalnej zaprawy betonowej, szpachli i odrobinę umiejętności budowlanych. 

Wypełnianie ubytków w posadzce betonowej powinno rozpocząć się od dokładnego wyczyszczenia powierzchni ubytku. Musisz usunąć wszystkie luźne elementy, a najlepiej dokładnie odkurzyć powstałą szczelinę. Następnie całość trzeba pokryć gruntem, a po jego związaniu możesz nakładać przygotowaną masę mieszanki betonowej. Do naprawy pęknięć posadzki betonowej wybierz beton B20, który ma przyzwoite parametry wytrzymałościowe. Grubsze pęknięcia możesz wypełnić drobnym kruszywem lub kilkoma warstwami betonu. Pamiętaj przy tym, żeby jednorazowo nie nakładać mieszanki w grubszych warstwach, niż zaleca producent. 

Sposób na naprawę popękanej posadzki w skali makro

Nie zawsze upadek ciężkich przedmiotów i mróz są jedynymi powodami pęknięcia betonu. Naprawa będzie konieczna też w przypadku nieprawidłowego nałożenia lub eksploatacji posadzki. Ustawienie maszyn lub poruszanie się ciężkim sprzętem także będzie powodowało podobne uszkodzenia. Jak naprawić pęknięcia posadzki, kiedy nie są to ubytki miejscowe?

W tym wypadku musisz zadziałać w większej skali. Wiele drobnych pęknięć na powierzchni można usunąć poprzez zdjęcie wierzchniej warstwy. Stosuje się do tego specjalne szlifierki, a sam proces przypomina frezowanie. Naprawa popękanej posadzki w taki sposób musi skończyć się nałożeniem nowej wylewki na frezowaną powierzchnię, dzięki czemu przywrócony zostanie poziom podłogi.

Zabezpieczenie gotowej powierzchni

Posadzki betonowe znakomicie przenoszą spore obciążenia, jednak z czasem materiał staje się kruchy. Może to spowodować ponowne pojawienie się pęknięć i uszkodzeń na powierzchni. Szczególnie podatne na uszkodzenia są przestrzenie narażone dodatkowo na działanie wilgoci i mrozu.

Co zrobić, żeby naprawa pęknięć posadzki betonowej nie musiała powtarzać się co sezon? Najlepszym sposobem na zabezpieczenie przestrzeni będzie pokrycie jej dodatkową warstwą środków chemicznych. W pierwszej kolejności potrzebny będzie impregnat, który zabezpieczy załatane ubytki w posadzce betonowej. Jeśli zdecydowałeś się na szlifowanie całej posadzki, musisz zaimpregnować całą powierzchnię. Następnie czeka Cię malowanie podłogi odpowiednimi farbami odpornymi na ścieranie.

ZOBACZ TAKŻE