Strona główna Blog >Polimeryzacja podłóg – na czym polega

Polimeryzacja podłóg – na czym polega

Odpowiednie zadbanie o podłogę w zakładzie przemysłowym, hali czy magazynie to podstawowe zadanie, dzięki któremu posadzka będzie się odpowiednio prezentowała. Czysta oraz zadbana powierzchnia wpływa na estetykę całego budynku, usprawnia przeprowadzane w nim prace i podwyższa standard całego obiektu budowlanego. Dlatego tak istotne jest, abyśmy w prawidłowy sposób o nią zadbali. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest polimeryzacja podłogi, której zlecenie profesjonalistom niesie za sobą wiele korzyści. Co ciekawe, coraz więcej osób podejmuje decyzję o jej przeprowadzeniu w posiadanym obiekcie. Polimeryzacja podłóg – co to jest?

Na czym polega polimeryzacja podłóg?

Polimeryzacja podłóg to w sektorze usług porządkowych szczególnie znany proces. Inna jego nazwa to akrylowanie, a całość ma na celu usunięcie zniszczonej warstwy zabezpieczającej, a także rozprowadzenie na powierzchni twardej powłoki polimerowej, której zadanie polega na zabezpieczeniu, nabłyszczeniu oraz ułatwieniu pielęgnacji posadzki. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zabrudzenia oraz uprzednio zastosowaną chemię, ponieważ pozostawione zanieczyszczenia niekorzystnie wpływają na proces nakładania warstwy polimeru.

Równie istotna jest neutralizacja podłoża, by nie pozostały na nim żadne ślady chemii. Po upływie odpowiedniej ilości czasu będzie można przystąpić do nakładania powłok polimeru, a ilość potrzebnych warstw zależy zarówno od rodzaju, jak i stopnia użytkowania powierzchni.

Co to jest polimeryzacja podłóg? Czy warto na nią postawić?

Polimeryzacja posadzek to świetne rozwiązanie, na które warto się zdecydować z wielu powodów. Przede wszystkim to skuteczna metoda zapewniająca bezpieczeństwo, wyższy poziom estetyki, a także higienę. Dzięki niej wykonywanie wszelkich prac w budynku stanie się zdecydowanie bezpieczniejsze, ale również efektywniejsze. Polimeryzacja posadzki przekłada się na zwiększenie jej walorów wizualnych. Co więcej, podłogi poddawane polimeryzacji zyskują właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu narażamy na niszczenie jedynie nałożoną warstwę ochronną. W ten sposób skutecznie przedłużamy żywotność podłoża i podnosimy poziom odporności na zabrudzenia.

Podczas zabiegu polimeryzacji posadzki ścieramy uszkodzoną warstwę bądź poprzednią powłokę zabezpieczającą. Cały proces umożliwia uzyskanie niesamowitych efektów, do których możemy zaliczyć wzmocnienie podłogi, ułatwienie jej mycia, poprawę właściwości mechanicznych czy bezpieczeństwo użytkowania.

Polimeryzacja podłóg – jakie niesie za sobą korzyści?

W wyniku przeprowadzenia akrylowania posadzki staje się ona twardsza oraz odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne. Polimer w skuteczny sposób zabezpiecza naturalne mikropory w posadzce, dzięki czemu możemy znacznie łatwiej ją myć, a brud na niej nie pozostaje. Ma to niebagatelny wpływ na przedłużenie jej żywotności.

Kolejną zaletą zdecydowania się na polimeryzację posadzki jest zwiększenie bezpieczeństwa jej użytkowania. Pokryta polimerem powierzchnia zyskuje właściwości antypoślizgowe, a także nie elektryzuje się, co wpływa na lepszą efektywność pracy i znacznie mniejsze narażenie na wypadki podczas pracy. W wyniku wypełnienia mikroporów dochodzi do ograniczenia namnażania się drobnoustrojów, co zwiększa higienę pracy.

Dzięki uzyskanemu połyskowi posadzka doskonale odbija światło, w wyniku czego prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie oraz elegancko. Ten efekt powoduje także optyczne powiększenie pomieszczenia. Po wytarciu się polimeru możemy powtórzyć proces polimeryzacji posadzek, co przełoży się na optymalizację kosztów.

W jakie sposób możemy konserwować akrylowaną posadzkę?

Żeby polimeryzacja podłóg na długi czas poprawiała ich strukturę, powinniśmy w odpowiedni sposób zadbać o powierzchnię. Najskuteczniej do jej pielęgnacji używać właściwie dobranych środków na bazie wosku czy polimeru, dzięki czemu z łatwością zadbamy o warstwę ochronną posadzki przy jednoczesnym zachowaniu jej czystości. Warto przynajmniej raz w tygodniu podejmować się polerowania nawierzchni, co przywróci jej blask po zastosowaniu środków chemicznych.

ZOBACZ TAKŻE