Strona główna Blog >Szlifowanie betonu – na czym polega?

Szlifowanie betonu – na czym polega?

Szlifowanie betonu, a raczej betonowej posadzki, jest jedną z prac koniecznych do wykonania przed położeniem terakoty, płytek, parkietu czy też każdego innego rodzaju warstwy wykończeniowej podłogi. Co ciekawe, zabieg ten wykonywany jest nie tylko w obiektach przemysłowych, ale równie często znajduje swoje zastosowanie w budynkach mieszkalnych.

Szlifowanie starego betonu

W przypadku szlifowania betonu niezbędna jest odpowiednia wiedza, zarówno na temat techniki pracy, jak i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia całego procesu. Posadzka jest ostatnią, wierzchnią warstwą podłogi, zwykle pełniącą funkcję dekoracyjną. Na niej kładzie się przede wszystkim płytki, gresy, panele czy też parkiet. Należy zatem pamiętać, że używając terminu “szlifowanie posadzki ” bądź też “szlifowanie betonu”, mamy na myśli betonową wylewkę, której głównym zadaniem jest poziomowanie podłogi.

Głównym celem szlifowania betonu jest nadanie mu gładkiej powierzchni, wyrównanie, a także usunięcie z jej powierzchni luźnych cząstek oraz pozostałości mleczka cementowego. Proces ten ma na celu także oczyszczenie go ze wszystkich pozostałych zanieczyszczeń powstałych w czasie budowy. Dzięki szlifowaniu betonu na gładko zyskuje on także lepszą przyczepność, z uwagi na fakt, że zabieg ten otwiera jego pory.

Szlifowanie betonu na połysk

Szlifowanie powierzchni betonowych polega przede wszystkim na mechanicznym pozbyciu się z warstwy wierzchniej wszelkiego rodzaju niepożądanych elementów. Proces ten usuwa stopniowo wszelkie zarysowania, zabrudzenia oraz nierówności, a efektem pracy jest wygładzenie i nabłyszczenie powierzchni. Warto mieć na uwadze, że im bardziej starannie wykonana jest wylewka, tym łatwiej będzie oszlifować beton. Wspomniane szlifowanie możemy przeprowadzić zarówno za pomocą metod ręcznych, jak i maszynowo. Podczas wybierania metody szlifowania należy kierować się w dużej mierze wielkością powierzchni, a także rodzajem podłoża. W każdym jednak przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na pomoc wyspecjalizowanych fachowców.

Szlifowanie – polerowanie betonu

W naszej ofercie znajduje się usługa kompleksowego szlifowania posadzek betonowych przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii, markowych sprzętów, a także preparatów dających najwyższą skuteczność potwierdzoną badaniami. Warto wiedzieć, że chemia niezbędna do szlifowania betonu powinna posiadać wymagane atesty, a także być bezpieczna dla środowiska naturalnego. Decydując się na fachowe szlifowanie posadzki betonowej, nie tylko przedłuża się jej żywotność, ale także znacząco obniża się koszty eksploatacyjne.

Twarde powłoki betonowe należy szlifować przy użyciu specjalistycznych maszyn takich jak szlifierki do betonu oraz odpowiednie narzędzia diamentowe, zwane także segmentami diamentowymi. Dzięki temu możliwe jest szybkie i sprawne pozbycie się luźnych elementów z podłoża, a także usunięcie zanieczyszczeń oraz zarysowań ze zniszczonej powierzchni. Należy pamiętać, że zakup wspomnianego sprzętu jest bardzo kosztowną inwestycją, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie usługi wykonywanej przez fachowców.

Co więcej, niezwykle istotnym elementem w trakcie pracy jest także odprowadzanie pyłu i materiału usuwanego podczas szlifowania. Jest to bardzo istotne z uwagi na podniesienie komfortu pracy, a przede wszystkim jej bezpieczeństwa. Z tego też powodu szlifierka zawsze powinna pracować w parze z wydajnym, sprawnym odkurzaczem przemysłowym, który zapobiegnie zapyleniu powietrza w pomieszczeniu.

ZOBACZ TAKŻE